Logo

Dożynki gminne w Białej 2014 r.

31 sierpnia 2014 roku w sołectwie Biała odbyły się doroczne Dożynki Gminne. Zgodnie z tradycją - obchody rozpoczęto mszą świętą – która wyjątkowo została przeprowadzona nie w plenerze, a w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Białej. Eucharystii przewodniczył nowy proboszcz – ks. Eugeniusz Gnibba. Podczas uroczystej sumy kapłani dziękowali za tegoroczne zbiory. Następnie odbyło się poświęcenie chleba oraz wieńców dożynkowych. Oprawę uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni „Malwy” z Siedliska.

Następnie wszyscy wspólnie w korowodzie dożynkowym udali się na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Gości powitał energiczny występ Trzcianeckiej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Wyrzykowskiego. W międzyczasie można było podziwiać dwanaście wieńców dożynkowych, które były pieczołowicie przygotowane przez poszczególne trzcianeckie sołectwa.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki. Gospodarz serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których nie zabrakło: radnego sejmiku województwa wielkopolskiego – Marcina Porzucka, wicestarosty powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego Tadeusza Teterusa, radnych miejskich i powiatowych oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Zarówno włodarz Trzcianki, jak i przemawiający na scenie oficjele, w swoich wystąpieniach dziękowali rolnikom za ich ciężką i pełną poświęceń pracę na roli. Następnie przedstawiono sylwetki starostów święta plonów, którzy wspólnie przekazali na ręce burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej Trzcianki, symboliczny bochen chleba.

Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, w wykonaniu którego oglądać mogliśmy także staropolski obrzęd dożynkowy. Bogactwo strojów, piękny taniec i melodyjne przyśpiewki zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Kiedy emocje związane z licznymi plebiscytami już opadły, na wspólną biesiadę muzyczną zaprosiły „Małolaty” z TDK, prowadzone przez pana Adama Lewickiego. Zaraz po nich na scenie pojawiła się formacja „Jambo Africa”. Powstała w 2000 roku grupa jest pierwszym zespołem w Polsce, w skład którego wchodzą wyłącznie czarnoskórzy wykonawcy. Pochodzący z Republiki Kongo, Nigerii, Senegalu i Kamerunu wokaliści przygotowali bardzo porywające i dynamiczne show, które niezwykle podobało się zgromadzonej publiczności. Na zakończenie emocjonującej i obfitującej w atrakcje uroczystości odbyła się zabawa taneczna do której przygrywał miejscowy zespół „Dream Kower”.