Logo

Pokaz Umiejętności Uczniowskich w Zawodzie Piekarz 2018 r.

Za nami XV już edycja Pokazu Umiejętności Uczniowskich w Zawodzie Piekarz, zorganizowanego przez Wiesławę i Janusza Dudków, właścicieli Piekarni „Rogalik” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance. Honorowy patronat nad pokazem sprawował Starosta Czarnkowsko – Trzcianecki, pan Tadeusz Teterus.

Piekarnia organizuje wraz ze szkołą pokazy piekarnicze, aby zaciekawić zawodem nowe osoby. Pokazy organizowane są co roku na wiosnę. Biorą w nich udział nie tylko uczniowie i ich mistrzowie z piekarni „Rogalik”, ale także zaproszeni piekarze z całej Wielkopolski. Impreza ma charakter współzawodnictwa, jednak przede wszystkim liczy się podnoszenie umiejętności i dzielenie się doświadczeniem.

Warsztaty podnoszą rangę zawodu. Dają też możliwość nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń między uczniami, szkołami i zakładami. Stanowią ponadto przygotowanie do egzaminu zawodowego. Uczniowie prezentują podczas nich umiejętności nabyte w trakcie praktycznej nauki zawodu. Umiejętności te dotyczą zarówno wyrobów tradycyjnych, jak i wykonania eksponatu artystycznego (wystawienniczego). Stworzenie tego ostatniego polega na uformowaniu ze specjalnie przygotowanego ciasta chleba okolicznościowego, świątecznego, weselnego (kształt dowolny). Wszystkie elementy w eksponacie muszą być jadalne. Każdy element musi być wykonany podczas pokazu.

W tegorocznej edycji wzięło udział 12 uczniów: Tomasz Wieczorek i Kacper Siwek z Piekarni – Cukierni Daniel Szlędak Człopa (ZSP im. H. Sienkiewicza Trzcianka), Mateusz Haberka z Piekarni „Rarytas” Grzegorz Kurzajczyk – Piła, Jacek Błaszyk (ZSZ Leszno) i Paweł Markowski (ZSZ Gostyń) z Piekarni Dolczewski Aleksander – Siemowo, Radosław Nijak z Piekarni „Chrupek” Złotów (CKZ i U w Wyrzysku), Karol Czerwiński z Piekarni „Anna” Wyrzysk (CKZ i U w Wyrzysku), Maria Smołko, Weronika Gawlicka, Paulina Szemczyńska, Krystian Koniuszy i Radosław Walaszek z Piekarni ”ROGALIK” W. i J. Dudek Trzcianka (ZSP im. H. Sienkiewicza w Trzciance). Oceny wypieków dokonała komisja w składzie: Burmistrz Trzcianki, Pan Krzysztof Czarnecki, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Trzciance, Pan Ryszard Woźny, członek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, Pan Stanisław Pirch oraz Dyrektor ZSP im. H. Sienkiewicza w Trzciance, Pani Wioletta Folwarczna - Nowak . Spośród wielu piekarniczych arcydzieł wybrali te najpiękniejsze i nagrodzili ich twórców: w kategorii - "Najładniejszy eksponat artystyczny" - Krystian Koniuszy , "Najładniejsza bułka" – Kacper Siwek, "Najładniejsza drożdżówka" – Radosław Nijak, "Najładniejsza chałka" – Maria Smołko, "Najładniejszy rogalik" – Karol Czerwiński, "Najładniejsza kajzerka" - Paulina Szemczyńska, "Najładniejsza plecionka" – Weronika Gawlicka. Nagrody ufundowali: Starosta Pilski, Pan Eligiusz Komarowski, Burmistrz Trzcianki, Pan Krzysztof Czarnecki, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, Pan Jan Janczewski, Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary ufundowane przez Piekarnię Wiesława i Janusza Dudków „Rogalik” oraz dyplomy ufundowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza w Trzciance.

Listy okolicznościowe skierowali do organizatorów pokazu Pani Maria Małgorzata Janyska - Posłanka na Sejm RP, Pan Stanisław Butka - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, Pani Monika Soszyńska-Masny - redaktor naczelna „Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego”.

Pani Maria Małgorzata Janyska napisała: „Gratuluję młodym adeptom zdobytej dotąd wiedzy i umiejętności. Uczycie się ważnego polskiego rzemiosła, a doskonaląc swój warsztat przyczyniacie się do promocji naszego regionu oraz jego marki. Uczestnikom życzę udanego pokazu oraz samych sukcesów w obranym zawodzie i nieustającej pasji do niego.”

Pan Stanisław Butka zwrócił się do organizatorów słowami: „Zdobywanie doświadczeń przez młodych adeptów sztuki piekarskiej jest niezmiernie ważne w czasach, w których zmniejsza się ilość uczniów w zawodzie. Piekarz to piękny ale i trudny fach, dlatego cieszy mnie, że młodzież ma aspiracje, aby się szkolić i rozwijać. Pragnę podkreślić, iż dzięki Państwa zaangażowaniu i zorganizowaniu tego niezwykłego wydarzenia uczniowie mogą odkrywać tajniki rzemiosła i wykorzystywać w praktyce zdobyte w szkole i pracowniach umiejętności. Doceniając Państwa zaangażowanie, życzymy nieustającej satysfakcji z bycia nauczycielem praktycznej nauki zawodu oraz składamy podziękowania za bezcenną promocję zawodu piekarz.”

Pani Monika Soszyńska – Masny skierowała następujące życzenia: „Wszystkim Wam, młodzi piekarze, pragnę życzyć wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy, satysfakcji z tego, co robicie i powodzenia w poszukiwaniu pracy. Niech praca w wybranym przez Was zawodzie stanie się Waszą prawdziwą pasją. Nauczycielom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania pokazów, życzę dalszych sukcesów w przekazywaniu wiedzy uczniom.”

Sukcesem organizatorów jest rosnąca liczba uczniów kształcących się w zawodzie piekarz – możliwe, że to efekt wspólnego zaangażowania Piekarni ROGALIK W. i J. Dudków oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza w Trzciance.

Anna Nitschke
Kierownik szkolenia praktycznego
ZSP im. H. Sienkiewicza wTrzciance