Logo

Pokaz Umiejętności Uczniowskich w Zawodzie Piekarz 2014 r.

Po raz kolejny gościliśmy w naszej piekarni przyszłych piekarzy na XI Pokazie Umiejętności Uczniowskich w Zawodzie Piekarz. Pokaz zorganizowaliśmy wspólnie z Mirosławą Olczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance. W pokazie wzięło udział 13 uczniów z całej Wielkopolski.

– Z prawdziwą przyjemnością odnotowuję organizację kolejnej edycji Warsztatów Piekarniczych, które i w tym roku odbywają się w Piekarni „Rogalik”. (...) Inicjatywa pokazuje, że polska młodzież, motywowana i wspierana przez lokalnych przedsiębiorców oraz swych pedagogów, nie tylko włącza się w proponowane przedsięwzięcia, ale też potrafi wykazać się ambicją, sumiennością i talentem – napisał w liście skierowanym do uczestników i organizatorów Pokazu Stanisław Butka, prezes Zarządu Stowarzyszenia Rzemieślników i Piekarstwa RP.

Pokaz Umiejętności Uczniowskich w Zawodzie Piekarz to przede wszystkim sprawdzian kunsztu uczniów – piekarzy z całej Wielkopolski: z Gostynia, Leszna, Piły, Trzcianki, Wyrzyska i Złotowa. Uczestnicy: Arkadiusz Brodziak, Patryk Juziuk, Cezary Kłoczko, Sebastian Krusiński, Maciej Kułak, Dariusz Miler, Mariusz Napierała, Dawid Niedzielski, Jarosław Piecyk, Krzysztof Piotrowski, Artur Pływaczyk, Bartosz Szymczak oraz Damian Tadych wykonywali bułki, drożdżówki, chałki, chleby okolicznościowe.

Umiejętności przyszłych piekarzy podziwiali: Maria Małgorzata Janyska, posłanka na Sejm, Wiesław Maszewski, starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz starsi Cechu Rzemiosł Różnych: Jan Janczewski z Piły oraz Ryszard Woźny z Trzcianki. Nie zabrakło również duchowego patrona piekarni ks. Andrzeja Żołyniaka oraz Krzysztofa Czarneckiego burmistrza Trzcianki.

– Kształcenie zawodowe z różnych przyczyn, w tym m.in. niskiego ogólnego poziomu wykształcenia, zostało u nas po 90. roku trochę zapomniane na rzecz ogólnokształcącego. Trzeba było więc w ostatnich latach rozpocząć jego odbudowywanie, co już praktycznie się dzieje. Takie firmy, jak Piekarnia "Rogalik" dają gwarancję, że mamy bazę do dobrego rozwoju tego rodzaju kształcenia – mówiła podczas podsumowania posłanka Janyska.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz puchary ufundowane przez właścicieli piekarni „Rogalik” Janusz Dudka, Jana Janczewskiego, oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance.