Logo

Palladowy HIT dla trzcianeckiego "Rogalika"

O właściwościach chleba indyjskiego oraz pieczywa z nasionami chia właściciele piekarni "Rogalik" z Trzcianki – Wiesława i Janusz Dudek zdawali sobie sprawę od samego początku. Teraz ich starania zostały potwierdzone otrzymaniem tytułu "Palladowy HIT" 2016.

Gala podsumowująca kolejną edycję "Gospodarczo-Samorządowy HIT Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej 2016", odbyła się w ostatnią niedzielę w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po raz kolejny oczom komisji konkursowej nie umknęły wypieki Piekarni "Rogalik" Wiesławy i Janusza Dudek z Trzcianki. Tym razem pod ocenę komisji zostały poddane: chleb indyjski oraz pieczywo z nasionami chia. - To pieczywo należy do grupy specjalistycznej. Nasiona chia są poszukiwanym składnikiem wielu wypieków. Z kolei w chlebie indyjskim zastosowaliśmy wiele nasion, m.in. siemienia lnianego, sezamu - czyli bardzo zdrowych składników dla organizmu. W naszej codziennej diecie brakuje tego typu asortymentu, dlatego poprzez nasze wypieki staramy się je dostarczyć mieszkańcom całego regionu – wyjaśnia z dumą Janusz Dudek, właściciel piekarni "Rogalik".

Badanie jakości, składu, smaku, właściwości zdrowotnych zakończyło się przyznaniem tytułu: "Palladowy HIT 2016" za walory smakowe, jakościowe i zdrowotne chleba indyjskiego oraz pieczywa z nasionami chia. To duży sukces trzcianekciej piekarni, która od wielu lat dba o pieczywo, które w wielu częściach północnej wielkopolski znajduje swoich smakoszy.

Akty nadania tytułów HIT oraz statuetki, przyznawane są za szczególne osiągnięcia rynkowe, ekologiczne, samorządowe. Laureaci otrzymują prawo do wykorzystania tych symboli w obiegu gospodarczym oraz prawo do promocyjnego wykorzystywania zastrzeżonego znaku graficznego HIT.

Uroczystą galę prowadzili: Ewa Siwicka i Dariusz Bereski, natomiast odpowiedni nastrój wprowadził Jakub Herfort – laureat 9 edycji „Mam talent” oraz zespołów Free Angels. Gwiazdą wieczoru była natomiast Kasia Kowalska.


Marek Joachimiak